Növekvő utasszám: járatsűrítések Münchenben
Európa legtöbb nagyvárosához hasonlóan Münchenben is a közösségi közlekedés utasszámának folyamatos növekedését tapasztalják. A 2007-es adatokat még nem értékelték ki teljesen, de az előzetes becslések a megelőző évhez képest mintegy másfél-két százalékos növekedést mutatnak. Ez azért különösen értékes, mert a bázis a labdarúgó világbajnokságot is tartalmazó 2006-os adat, így a szurkolók utazásaitól megtisztított adatok ennél is erősebb növekedést mutatnának.
Ezek a számok nem tartalmazzák a bajor főváros közlekedésének egyik legfontosabb ütőere, az S-Bahn forgalmát. Ott szintén folyamatosan növekszik az utasszám, az építéskor (1972) tervezett napi 250.000, és a három évvel ezelőtti cikkünkben írt 720.000 után a legújabb mérések naponta 780.000 utazásról szólnak. Ez az utasroham nagyon megterheli a gyorsvasúti hálózatot, ezért annak jelentős bővítését tervezik. Azonban az új vasúti alagút nagyon jelentős mérnöki feladatot jelent, és egyben nagy finanszírozási igénnyel is fellép, ezért a korábbi cikkünkben jelzett 2006-os kezdettel és 2010-es átadással szemben még ma is a tervezési fázisban áll a beruházás, és jelenleg az építkezés idei megkezdésével és a második alagút 2012-es átadásával számolnak Münchenben. Ezt követően az S-Bahn vonalai a mai 20 (néhány vonalon csúcsidőben 10) perces járatkövetés helyett egész nap 15 percenként járhatnának, amit bizonyos vonalakon kiegészítenének 30 percenként közlekedő gyorsjáratokkal.
A fejlesztések nyomán további jelentős utasszám-növekedésre számítanak, azonban a kiépített infrastruktúra így képes volna naponta egymilliónál is több utazás lebonyolítására is.
Visszatérve a buszokat, villamost, és a három belvárosi alagútban az U-Bahn hat viszonylatát üzemeltető müncheni közlekedési vállalat (Münchner Verkehrsgesellschaft, MVG) adataira: a két százalékhoz közelítő növekedést a kínálat folyamatos növelésével érték el, a vállalat gyorsjelentésében az elmúlt öt évre összesen 10 százalékot meghaladó fejlesztésekről számolnak be. Azonban a társaságnak nincs más választása, mint előremenekülni, ugyanis a folyamatos kínálatnövelés ellenére bizonyos járatokon és időszakokban jelentős a zsúfoltság.
Ezért az MVG további kínálatbővítésről határozott. Tucatnyi autóbuszjárat fog a közeljövőben a mainál sűrűbben, 10 helyett 6-7, vagy 7-8 helyett 5 percenként közlekedni, de betétjáratok indításával a csúcsidőben néhány szakaszon 20 helyett 10, vagy 10 helyett 5 percenként érkezik majd autóbusz.
Ezen kívül meghosszabbítják a csúcsidőket, reggel és este is tovább tartják fenn a csúcsidei sűrűbb követést több viszonylaton.
A metróvonalakon elsősorban a reggeli csúcsidő után tervezik a járatok sűrítését, ugyanis a tapasztalatok ebben az időszakban mutatják a legnagyobb zsúfoltságot. Ennek okaként az elemzés részben a munkaidők rugalmasabbá válását, részben a csúcsidőn kívüli utazást támogató, a teljes árnál akár 25 százalékkal is olcsóbban megvásárolható, de hétköznap 6-9 óra közt nem használható kedvezményes bérletet jelölik meg.
Így az U-Bahn a reggeli és a délutáni csúcsidei követést bizonyos szakaszokon (részben betétjáratok segítségével) 30-60, helyenként 90 perccel megnyújtja.
A bevezetendő intézkedések körülbelül két százalékkal növelik meg az MVG teljesítményét. Azt már kiszámolták, hogy a metróhoz 6 új járművezetőt kell felvenni, az autóbuszos ágazatnál a hasonló számítás még nem fejeződött be. A fejlesztések éves szinten kb. 3 millió euróval növelik az MVG költségvetését. A megemelkedett kiadásokat részben a növekvő utasszámból fakadó bevételből, részben az ez évre tervezett tarifaemelésből kívánják finanszírozni. Amint Herbert König az MVG vezetője mondta: „Díjemelés nélkül a fejlesztéseket nem tudnánk finanszírozni. A költségeink folyamatosan növekednek, drágább az üzemanyag, és nőtt a dolgozók fizetése is. De az utasaink a magasabb árért cserébe jobb szolgáltatást kapnak tőlünk. A díjemelés mindig fájdalmas, de ebből fedezzük a nyújtott szolgáltatást. Ha a költségnövekedésre járatritkításokkal reagálnánk, az az utasszám emelkedésének fényében egészen biztosan hibás megoldás volna.”